Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zazimování motorky

26. 11. 2008

Sezóna končí asi žádný motorkář z toho nemá radost než vsak uložíme motorku do garáže, kde přečká zimu musíme ji důkladně ošetřit po náročné sezóně. V tomto návodě se dozvíte, jak na to!

Určitě pro motorku najděte nějáký přístrešek aby na motorku hlavně nesněžilo a nepřelo. Motorka ve vytápěné garáži nedá tolik práce jako někde po stříškou uprostřed zahrady. 

1. Očištění a ošetření motorky
   Motorku umyjeme pokud možno ne až nastoupí -15 stupňů celsia, ale uz před tím. Motorku nejlíp usošíme projížďkou tak na 6-7 km. Nesmíte to brát blátem a kalužemi ale po krásné nehrbolaté asfaltové silnici. Když přijedete domů technickým benzínem nebo něčím co odmaštuje ošetříte pohyblivé části -sekundární řetěz, páčky brzd a spojky no proště co se hýbe nebo je naolejované ošetříte. Kdo má prostředek nebo chť si s tím pořádne vyhrát takmůže ošetřit kožené díly přípravkem pro tyto účely.
2. Pneumatiky
Pneumatiky je nutno přehustit ale maximálně o 0.5 atmosféry. Motorku postavíme na stojan a podložíme nebo nadzvedneme tak, aby byla kola ve vzduchu. Pokud nemáte tuto možnost stačí s motorkou tak 1x za měsíc popojet nebo pootočit kolem na zemi. Zabráníte tak deformaci pneumatik
3.Motor, palivová nádrž, karburátor, kapaliny
Sundáme víčko plovákové komory a odstraníme zbytka paliva, které by mohly vytvořitpovlak na tryskách apod. Celou komoru ošetříme konzervačním olejem. Můžete (ale není to nutné) vyměnit v převodovce olej-motor zbavíte nečistot v převodové skříni. Nádrž uřčitě doplnte až po okraj benzinem a pokud možno přilejte např. Velfobin-motoristický přípravek zabraňující srážení vzdušné vlhkosti v palivovém ústrojí během zimy.
4.Jestliže vlastníte motorku s baterií, je nutno ji vyndat, dobít a napojit na nabíječku s automatickým dobíjením-dobíjí stále nejmenším proudem. Pokud tuto věc nevlastníte, kontrolujte 1x za 14dní baterii voltmetrem(pozor ať vám nedá ránu=D) NIKDY nenechte klesnout pod základní Hodnotu...např 12V můžete natrvalo snížit její kapacitu. Když budete dobíjet maximální proud je 1/10 např 12Ah nabíjíme 1,2 a méně.
5.Závěr
Zacpeme výfuk a motorku přikryjeme PRODYŠNOU "plachtou"-NE igelit nebo něco podobného...hromadí se po ním vlhkost. Teď máme motorku připravenou na zimua samozřejmě ji chodíme čas od času kontrolovat abysme se vyhnuli jarnímu pohledu na vrak! 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář